Dom umenia Fatra v Žiline

Dom umenia Fatra v Žiline

hlasovať

Pred

Po



Príbeh

Slovensko patrí medzi prvých desať krajín na svete, ktoré už v ére nemého filmu natočili celovečernú hranú snímku. Zaslúžil sa o to film Jánošík, ktorý bol desaťročia považovaný za stratený. Nakoniec sa kópia jeho americkej verzie predsa len našla v garáži producenta Jána Závodného v Chicagu. Film je od r. 1995 zapísaný do fondu svetového kultúrneho dedičstva. Natočili ho slovenskí rodáci, bratia Daniel a Jaroslav Siakeľovci, v roku 1921 vo Veľkej Fatre v okolí obce Blatnica. V tom istom roku mal svetovú premiéru v Prahe a následne aj v USA. Slovenská premiéra sa uskutočnila 3. januára 1922 v novopostavenej budove kina a divadla Grand Bio Universum v Žiline. Dnes túto pamiatku poznáme pod názvom Dom umenia Fatra. Nachádza sa v centre mestskej pamiatkovej rezervácie na mieste, kde pôvodne stáli dva objekty zo 17. storočia. Stavbu podľa projektu inžiniera Székelyho v rokoch 1919 až 1921 realizovala miestna stavebná firma L. Kantůrka pod vedením J. R. Stejskala. Vo veľkej sále je javisko a hľadisko s dvomi galériami. Architektonicky a plasticky členenej uličnej fasáde dominujú prvky neskorej secesie. Historický nápis GRAND BIO UNIVERSUM na štíte poukazuje na pozoruhodnú pôvodnú kapacitu „biografického divadla“ (kina) - 827 miest pre divákov. Kino bolo v rokoch 1983 až 1988 adaptované pre potreby Štátneho komorného orchestra v Žiline.

 

V tom období k historickej budove pristavali ďalší objekt pre potreby technického a prevádzkového zázemia a v sále bol v roku 1988 postavený koncertný organ firmy Rieger-Kloss. Prvý slávnostný koncert po rekonštrukcii budovy bol 4. januára 1989. Žiaľ, počas rekonštrukcie bol z fasády necitlivo odstránený pôvodný historický nápis GRAND BIO UNIVERSUM. O vznik Štátneho komorného orchestra v Žiline v r. 1974 sa osobitne pričinil národný umelec Ján Cikker, ktorého busta je umiestnená vo vestibule budovy. Od r. 1997 sú na priečelí Domu umenia Fatra umiestnené dve pamätné tabule, ktoré pripomínajú vznik Štátneho komorného orchestra v Žiline a historickú premiéru filmu Jánošík. Zub času, zanedbaná údržba a nevhodné zásahy sa negatívne podpísali pod stavebno-technický stav objektu a jeho celkový estetický vzhľad. Zároveň vnútorné a technologické vybavenie výrazne zaostávalo za aktuálnymi požiadavkami a nezodpovedalo vysokému štandardu umeleckej produkcie.

Obnova

Obnova Domu umenia Fatra sa zamerala na záchranu jeho pamiatkových hodnôt. Obnovené a zreštaurované boli vonkajšie historické fasády a ich výtvarné prvky, vrátane pôvodného nápisu GRAND BIO UNIVERSUM. Nové okenné výplne vzhľadovo vychádzajú z historických originálov, zároveň však zodpovedajú súčasným technicko-ekonomickým kritériám. Rekonštrukcia interiéru priniesla väčší komfort pre divákov a zlepšila špecifické prevádzkové podmienky (akustika, zväčšenie pódia). Inštalovaná moderná svetelná a projekčná technológia výrazne rozširuje funkcionalitu a možnosti využitia koncertnej sály. Obnova prinavrátila pamiatke autentický slohový secesný výraz a zároveň pretvorila Dom umenia Fatra na moderné a príťažlivé centrum umenia.

 

Lokalita: Žilina
Vlastník (správca): Štátny komorný orchester Žilina
Obnova: komplexná obnova, 2020 – 2023
Št. pamiatkový dozor a metodik obnovy: KPÚ Žilina, Ing. arch. Martina Magová, Mgr. V. Majtán
Projekt stavby: PROPORTION s.r.o., Ing. J. Škodová
Statické posúdenie: Ing. J. Kavecký
Návrh osvetlenia: CITY LIGHT SLOVAKIA, P. Kudla
Reštaurátorský výskum, návrh na reštaurovanie, realizácia reštaurovania: akad. soch. I. Škandík
Spolupráca: Mgr. art. J. Janda
Realizácia: PAMARCH s.r.o., P. Kudla, EWASTAV s.r.o., J. Badáň, ERPOS s.r.o., Ing. Ľ. Gašperec, Fotograf: Miro Sabo